UI / UX Tasarım

Yıllar içinde kendini git gide geliştiren internet sektörü büyük bir yapıya sahip oldu. Böylece bu büyük yapının içinde farklı uzmanlık alanlarında ihtiyaç meydana gelmiştir. User interface (UI) ve user experience (UX), internet sektörünün ...

UI / UX Tasarım

Yıllar içinde kendini git gide geliştiren internet sektörü büyük bir yapıya sahip oldu. Böylece bu büyük yapının içinde farklı uzmanlık alanlarında ihtiyaç meydana gelmiştir. User interface (UI) ve user experience (UX), internet sektörünün zamanla ihtiyaç duyduğu uzmanlıklardan yalnızca ikisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramların Türkçe karşılığı, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimidir.

UI, arayüz tasarımı olarak tanımlanır. UI tasarımcı; internet sitelerindeki butonlar, renkler, yapılar, boşluk ve butonlar gibi grafik öğelerinin oluşturduğu tasarımı hazırlamakla sorumludur. İlgi çekici ve rahat kullanım sağlayan bir tasarıma sahip olmak, kullanıcıların kısa sürede sayfanızdan ayrılmasını engelleme konusunda anahtar noktalardan biridir. Harcadığınız emek ve maliyetlerin neticesinde sitenizi ziyaret etmesini sağladığınız kullanıcıyı kaybetmemek adına arayüz tasarımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

UX, arayüz tasarımından farklı olarak kullanıcının iyi bir deneyime sahip olmasıyla ilgilidir. UX tasarımcı; yapmakta olduğunuz işlemi gerçekleştirirken, en kolay ve en memnun kalacağınız yolu sizlere sağlamakla sorumludur. UX tasarımcının, sayfayı ziyaret eden kullanıcının mutlu ayrılması için bilgi mimarisi, etkileşim tasarımı, kullanıcı testleri, kullanılabilirlilik ve içerik statejisi konularında bilgi sahibi olması gerekmektedir. UX tasarımcı; ürünün kullanıcıya sunulmasından, kullanıcının eline ulaşacağı noktaya kadar düşünerek çalışmaktadır.

Kısaca açıklamaya çalıştığımız UI ve UX, birbirine bağımlı kavramlardır ve son dönemde internet sektörünün ihtiyaçları arasında önemli bir noktaya gelmiştir. Unutulmamalıdır ki; kullanıcı sistemdeki kodlardan çok, karşılaştığı arayüz ve deneyim ile alakadar olacaktır.

X

Start
Star Wars opening crawl
from 1977
Remake by Tim Pietrusky

A long time ago, in a galaxy far,
far away....

It is a period of civil war. Rebel spaceships, striking from a hidden base, have won their first victory against the evil Galactic Empire.

During the battle, Rebel spies managed to steal secret plans to the Empire's ultimate weapon, the DEATH STAR, an armored space station with enough power to destroy an entire planet.

Pursued by the Empire's sinister agents, Princess Leia races home aboard her starship, custodian of the stolen plan that can save her people and restore freedom to the galaxy....